2012 Reading Challenge

2012 Reading Challenge
Wiktoria has read 20 books toward her goal of 52 books.
hide

Friday, August 26, 2011

Dziennik Anny Frank

Choć Anna jest lubiana w szkole,nie ma prawdziwej przyjaciółki i czuje się samotna. Dlatego, gdy na 13 urodziny dostaje m.in. piękny zeszyt, postanawia prowadzić pamiętnik w formie listów do wyimaginowanej przyjaciółki, Kitty. Dziennik ma być jej jedynym powiernikiem, przed którym będzie zupełnie szczera.

Jednak nie będzie to zwyczajny pamiętnik nastolatki. Anna urodziła się w Niemczech, w żydowskiej rodzinie. Kiedy do władzy doszli naziści, rodzice Anny podjęli decyzję o wyjeździe do Holandii. Przez jakiś czas udaje mi się prowadzić normalne życie, lecz krótko po tym, jak Anna zaczyna pisać swój pamiętnik, jej ojciec decyduje, że cała rodzina będzie się ukrywać. Prawie cały dziennik Anny obejmuje właśnie okres, gdy Frankowie, razem z zaprzyjaźnioną rodziną Van Daanów, ukrywają się.

Tematyka poruszana w pamiętniku jest różnorodna, obejmuje zarówno zwyczajne opisywanie codziennych wydarzeń, jak i osobiste wyznania oraz refleksje Anny.Życie w kryjówce jest zupełnie inne od tego "na wolności", jednak w miarę możliwości rodziny starają się zachowywać chociaż pozory normalności. Napięcie psychiczne jest nie do zniesienia, dlatego często wybuchają kłótnie, nad czym ubolewa nastolatka. Wrażliwa Anna podczas pobytu w kryjówce czuje się jeszcze bardziej osamotniona. Brakuje jej osoby, przed którą mogłaby otworzyć swoje serce. Wielokrotnie w pamiętniku uskarża się na brak zrozumienia ze strony rodziców, z którymi nie ma dobrego kontaktu. Szczególnie źle układają się jej relacje z matką. Z rodziców bliższy jest jej ojciec, niestety Anna stopniowo traci z nim wspólny język. Dziewczynka bardzo często spotyka się z krytyką ze strony dorosłych - jej zdaniem, w dużej mierze niezasłużoną. Sama nie szczędzi uwag swojemu otoczeniu - zapisuje je w swoim pamiętniku, ale jednocześnie jest krytyczna wobec samej siebie. Wiele z notatek dotyczy pracy nad sobą i kształtowaniem własnego charakteru. W jednej z ostatnich notek Anna zaleca nawet coś w rodzaju codziennego rachunku sumienia.Dziewczynka porusza więc poważne jak na swój wiek tematy. Życie w ukryciu spowodowało przyspieszone dojrzewanie Anny. W kryjówce przeżywa również miłość do Piotra, syna państwa Van Daanów, ukrywającego się z Frankami. Także ten związek nie daje jej ostatecznie prawdziwego zrozumienia, którego nastolatka tak pragnie.
Anna nie tylko pisze pamiętnik, pomimo trudnych warunków dalej się uczy. Interesują ją zwłaszcza historia, języki i sztuka. W przyszłości pragnie zostać pisarką lub chociażby dziennikarką - marzy, aby jej zawód był związany z pisarstwem, literaturą. W kilku listach wspomina o opowiadaniach, których jest autorką. Stosunkowo niewiele wpisów dotyczy wojny. Czasami pojawiają się tematy polityczne, najnowsze wiadomości z frontu, które ukrywające się rodziny poznają z tajnego radia i od ludzi opiekujących się nimi. Więcej możemy dowiedzieć się o codzienności ukrywających się ludzi, ich problemach związanych z koniecznością zachowania się możliwie najciszej; zwyczajne, codzienne czynności, jak gotowanie, mycie się czy korzystanie z toalety związane są tu z ogromnym niebezpieczeństwem. Mimo wszystko Anna zachowuje wiele pogody ducha,nie traci wiary w dobro. Ostatnie wpisy są szczególnie przepełnione nadzieją na nadchodzącą wolność i powrót do normalnego życia. Anna marzy, że już niedługo będzie mogła jak dawniej uczyć się w szkole... Tym bardziej tragiczne jest nagłe urwanie się pamiętnika, gdy wkrótce po tym czasie pełnym nadziei Anna i jej bliscy zostają aresztowani...

1 comment: