2012 Reading Challenge

2012 Reading Challenge
Wiktoria has read 20 books toward her goal of 52 books.
hide

Saturday, August 6, 2011

Skąd brać audiobooki?

Można oczywiście kupować, czy to w sklepach tradycyjnych, czy też internetowych. Można napotkać je również w innych miejscach - np. audiobooka "Władcy Pierścieni" w trzech częściach widziałam w kiosku na krakowskim dworcu. Ale jeżeli znasz język angielski, możesz, drogi czytelniku, sporo na audiobookach zaoszczędzić i nie mówię tu o nielegalnym pobieraniu. Chodzi mianowicie o portal Librivox. Wspominałam już chyba o nim we wcześniejszym wpisie o audiobookach, teraz będzie więcej na ten temat. Jak już napisałam, audiobooki nagrywane są przez wolontariuszy. Takim wolontariuszem może być każdy, wystarczy zarejestrować się na forum i zapytać bardziej doświadczonych użytkowników, jakie książki są jeszcze nie nagrane. Nie trzeba być native speakerem, aby móc nagrywać książki np. po angielsku. Sama nawet zastanawiałam się nad udziałem w projekcie, jako że bardzo lubię czytać na głos. Jak mówi porada na forum, początkujący powinni zaczynać nagrywanie od wierszy lub krótkich opowiadań. Niestety, ze względu na to, że nagrania tworzą wolontariusze, często ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Ale trzeba mieć trochę zrozumienia: nagrywają to zwykli ludzie, którzy nie mają supersprzętu ani nie są aktorami, a poza tym audiobooki można ściągać za darmo.http://www.blogger.com/img/blank.gif Mnie na przykład dosyć podobały się nagrania audiobooków sztuk Szekspira. Co ciekawe, audiobook nagrany był z podziałem na role, a jeden z lektorów, jak przeczytałam na jego blogu, dostał propozycje nagrania komercyjnego audiobooka. Tak więc nagrywanie audiobooków może być niezłym wstępem do kariery ;) Co do spraw technicznych: audiobooki są podzielone na plihttp://www.blogger.com/img/blank.gifki dźwiękowe w formacie MP3 lub OGG, każdy plik zawiera jeden wiersz, jeden rozdział powieści lub jeden akt dramatu. Można ściągać te pliki pojedynczo, ale ja wolę pobierać całość, wygodnie spakowaną w pliku ZIP, który można odsłuchać za pomocą odtwarzacza Foobar. Do niektórych audiobooków można ściągnąć nawet okładkę na płytę :)

Ale, czy jest tam coś ciekawego dla nas, miłośników fantastyki? - zapytasz czytelniku. Audiobooki obejmują ofertę książek public domain - a więc niestety nie znajdzie się tam np. mojego ulubionego Tolkiena; chyba że sięgniemy po kolekcję LibriVox’s Most Wanted poetry collection gdzie znajdziemy pojedyncze wiersze autorów, których większość dzieł nie weszła do domeny publicznej, między innymi Tolkiena. Można pobrać również pierwszy tomik autorstwa innego Inklinga, CS Lewisa:Spirits in Bondage: a cycle of lyrics. Inną propozycją dla fanów fantastyki są kolekcje opowiadań sci-fi: aby je odnaleźć, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę Librivox hasło "Short science fiction collections". Jest już aż 40 odcinków. Oczywiście nie można zapomnieć o klasykach fantastyki, jak np. William Morris.

Istnieje wiele innych stron z darmowymi (i legalnymi!) audiobookami, jednak większość z nich bazuje na nagraniach Librivoxu, zmieniając tylko szatę graficzną i funkcjonalność serwisu. Godna polecenia jest strona Books Should Be Free. Zawiera ona ofertę Librivoxu,ale posiada wiele znaczących udogodnień. Książki są posegregowane według gatunków literackich, języka nagrania, można też przeglądać listę 100 najczęściej pobieranych audiobooków. Do każdego nagrania są komentarze, które pomogą oddzielić ziarno od plew. Ale najważniejszą funkcją moim zdaniem jest możliwość osłuchania kawałka audiobooka bez konieczności jego pobierania, za pomocą odtwarzacza zamieszczonego na stronie. W ten sposób łatwo ocenić, czy głos lektora nam odpowiada, czy też nie. Niestety nie zawsze jest to miarodajne, bo w przypadku powieści często zdarza się tak, że każdy rozdział nagrywa inna osoba. Z drugiej strony jest to dobre do ćwiczenia rozumienia ze słuchu, bo nie przyzwyczajamy się zbytnio do wymowy i akcentu jednego lektora.

Oj, rozpisałam się! W takim razie grzecznie kończę ten wpis i życzę wszystkim miłego słuchania audiobooków :)

No comments:

Post a Comment