2012 Reading Challenge

2012 Reading Challenge
Wiktoria has read 20 books toward her goal of 52 books.
hide

Tuesday, August 23, 2011

Nanowrimo

Jest nieznośnie gorąco, więc miło chociaż myślą uciec w chłodniejsze miesiące. Jak na przykład listopad. Miesiąc ten nie cieszy się raczej zbytnią sympatią - ja na przykład nigdy go nie lubiłam, gdyż niestety świadczy on o nieuchronnym nadejściu zimy... Jednak warto spojrzeć na niego z innej strony - właśnie w listopadzie odbywa się literacki happening Nanowrimo - National Novel Writing Month (Narodowy Miesiąc Pisania Powieści). Inicjatywa powstała w Stanach Zjednoczonych, lecz może w niej uczestniczyć każdy internauta (niestety nie można wybrać Polski jako swojego regionu), ale twórcy programu twierdzą, że pozostali przy starej nazwie, nie zmieniając National na International - bo po prostu pierwsza nazwa lepiej brzmi :)

Aby wziąć udział w tym wydarzeniu, należy zarejestrować się na stronie - jest to oczywiście darmowe - i w listopadzie przystąpić do pisania swojej powieści :) Cel zabawy to w ciągu miesiąca napisać 50 000 słów. Nie można korzystać ze wcześniej napisanych tekstów, ale jak najbardziej w porządku są notatki zawierające podstawowe dane o bohaterach, zarys fabuły itp. Nie ma żadnych nagród, osoba, której uda się w ciągu miesiąca napisać wyznaczoną ilość słów, otrzymuje tylko certyfikat o osiągnięciu tego celu :) Autorzy projektu radzą, aby na luzie podejść do tej inicjatywy, tak, by pisanie było dobrą zabawą, nie martwić się, czy nasza "powieść" ma w ogóle jakiś sens, skupić się jedynie na ilości słów. Wtedy w kreatywności nie przeszkadza nam nasz "wewnętrzny krytyk," i paradoksalnie możemy w ten sposób więcej osiągnąć. Takie podejście zadaniowe nie służy kreatywności, co sama zauważyłam na swoim przykładzie. Może jest to jakaś metoda, zająć się tworzeniem, nie martwiąc się na razie jakością "tfurczości." Na edycję pisaniny przyjdzie czas po Nanowrimo.

O inicjatywie dowiedziałam się z bloga mojej koleżanki (tej od fanfików), która brała już w tym udział. Nawiasem mówiąc, w ramach tej zabawy można pisać także fanfiki. W tym roku postanowiłam spróbować swoich sił w tym konkursie, choć termin imprezy w roku akademickim zdaje się nie sprzyjać pozanaukowym zajęciom. Ale skoro jej udało się połączyć pisanie ze studiami i pracą, mnie też powinno się udać :)

Na zakończenie polecam piosenkę Johna Anealio, którego ostatnio bardzo lubię słuchać, właśnie na temat Nanowrimo. Piosenka jest udostępniona w trybie "name your price", więc po kliknięciu na "buy now" możemy wpisać 0 i mieć ją za darmo zupełnie legalnie :) Warto poznać też inne piosenki tego pana, wszystkie są dostępne właśnie w ten sposób. Anealio tworzy piosenki, których teksty nawiązują do fantastyki, zwłaszcza science-fiction. Chociaż nie znam jeszcze większości utworów, do których się odnosi, piosenki sprawiły mi dużo radości, więc zdecydowanie warto ich posłuchać:)

1 comment:

  1. Może się skuszę... [zaczyna kminić notatki] :)

    ReplyDelete