2012 Reading Challenge

2012 Reading Challenge
Wiktoria has read 20 books toward her goal of 52 books.
hide

Monday, September 5, 2011

The Age of Lead

Wracam do opisów opowiadań Margaret Atwood. Zostało ich jeszcze parę, a wydaje mi się, że skoro już zaczęłam poświęcać jeden wpis każdemu z nich, należy jednak streścić wszystkie..

Jane ogląda program telewizyjny, w którym naukowcy badają okoliczności śmierci uczestników wyprawy arktycznej Franklin Expedition. Oglądane obrazy przypominają jej ważne wydarzenia z jej własnego życia - tak więc mamy dwa plany: w jednym opisywany jest telewizyjny program i reakcje Jane na niego, a w drugim - historia jej życia.

Ojciec Jane zostawił rodzinę, kiedy dziewczynka miała pięć lat. Od tej pory matka Jane ma wielki uraz do mężczyzn i kiedy dziewczyna zaczyna umawiać się z chłopcami, matka przestrzega ją przed związkami z nimi. Koledzy Jane nie zyskują aprobaty jej matki, która obawia się, że córka zajdzie w ciążę, a chłopak wystawi ją do wiatru, tak jak uczynił ojciec Jane. Ciągle mówi Jane, aby wystrzegać się "konsekwencji" - w ten sposób określa ciążę.
Mimo tego, wspomnienia Jane dotyczą najważniejszego mężczyzny w jej życiu - Vincenta. Łączył ją z nim niezwykły związek.  Vincent jest lubiany, ale niezależny, przez rówieśników traktowany jak maskotka. O dziwo, akceptuje go nawet matka Jane. Ale to, co łączy tych dwoje, to wyjątkowa przyjaźń.  Oboje regularnie się spotykają, rozmawiają o swoich rodzicach i ich zachowaniach. Świetnie się rozumieją. Lubią też przebierać się w "dorosłe" ciuchy i spacerować tak po ulicach, udając parę starszych ludzi.  To właśnie Jane Vincent zaprasza na swój bal maturalny. Mają te same marzenia - pragną życia bez konsekwencji, prawdziwej wolności. Razem dostają się na studia, podejmują się tych samych wakacyjnych prac. Są razem, ale jednocześnie nie są typową parą. Po jakimś czasie ich drogi się rozchodzą, każde wyjeżdża gdzie indziej, ale zachowują kontakt listowny. Jane spotyka się z innymi mężczyznami, ale jej związki są krótkotrwałe, nie angażuje się w nie na poważnie. W końcu znów spotyka się z Vincentem, który ukończył szkołę filmową i obraca się w artystycznym środowisku. Praktyczna Jane zarządza finansami artystów. Wtedy też ponownie są parą z Vincentem. Nie łączy ich erotyka, lecz oboje potrzebują siebie nawzajem. Vincent zawsze ma dla Jane coś nowego, ona z kolei potrafi docenić jego nieco ekscentryczny charakter. Właściwie są szczęśliwi.  Jednak zaczyna się dziać coś dziwnego. Ludzie wyglądający na zdrowych zapadają na dziwne choroby i nagle umierają. Również Vincent trafia do szpitala - jego organizm został zaatakowany przez tajemniczego, nieznanego dotąd wirusa...

Opowiadanie jest raczej smutne, ale wyróżnia się na tle innych w tym zbiorze, tak jak związek Jane i Vincenta różni się od innych relacji damsko-męskich. To, co ich łączy, jest unikalne, jedyne w swoim rodzaju. Jane i Vincent nie potrzebują właściwie innych ludzi, oprócz siebie nawzajem.  Okazuje się jednak, że życie bez konsekwencji, co dotychczas im się udawało, właściwie nie jest możliwe.. Po tylu spędzonych razem latach, rozstanie jest bardzo bolesne.


No comments:

Post a Comment