Wujowie umierają, kiedy Susanna jest już dorosła, po studiach i tak jak pragnęła, niezależna. Pieniądze otrzymane w spadku po wujach również znacząco przyczyniają się do tego. Dziewczyna jest samowystarczalna, także pod względem emocjonalnym: nie wiąże się z nikim na dłużej. Szybko znajduje pracę dziennikarki w jednym z dużych dzienników Toronto. Początkowo Susanna prowadzi rubrykę poświęconą narodzinom, ślubom i zgonom, ale wie, że jej możliwości są znacznie większe. Podziwia jednego ze starszych dziennikarzy, Percy'ego Marrowa, który prowadzi dział kulturalny w gazecie. Choć mężczyzna nie cieszy się zbytnią sympatią pozostałych dziennikarzy, Susanna zaprzyjaźnia się z nim i staje się on jej mentorem, wprowadzającym ją w tajniki dziennikarstwa i wspomagającym jej karierę. Dzięki niemu Susanna dostaje nową rubrykę, w której pisze artykuły o prawach kobiet. Marrow znajduje również ciekawą ofertę pracy w radiu, o której informuje Susannę. Dziewczyna dostaje tą pracę, a jej program staje się coraz bardziej popularny. Teraz już sama pracuje na swoją renomę. Coraz rzadziej spotyka się z Percy'm, ale nigdy o nim nie zapomina. Tymczasem czeka ją nieprzyjemna niespodzianka, która zburzy całe jej dotychczasowe życie. Wydarzenie można by przewidzieć, gdyby Susanne poważniej potraktowała to, co o Percy'm mówili jej koledzy z gazety...
Zauważyłaś, że książka po kilkakrotnym przeczytaniu staje się o wiele grubsza, niż była? [...] Jakby za każdym razem coś zostawało między kartkami: uczucie, myśli, odgłosy, zapachy... A gdy po latach zaczynamy ją kartkować, odnajdujemy w niej nas samych, młodszych, innych... Książka przechowuje nas jak zasuszony kwiat; odnajdujemy w niej siebie i jakby nie siebie.(Cornelia Funke)
Friday, September 2, 2011
Uncles
Ojciec Susanny zaginął podczas wojny. Dziewczynka znała go tylko ze zdjęć i to znacząco wpłynęło na jej dalsze życie. Jedna z fotografii, na której ojciec był przedstawiony jako surowy wojskowy, nawet wzbudzała lęk u Susanny, która próbowała zamaskować swoje obawy kładąc kwiaty przed tym portretem. Susanna poszukuje osoby, która mogłaby jej zastąpić ojca, i jednocześnie pragnie zdobyć akceptację u tej właśnie osoby. W czasach jej dzieciństwa taką rolę pełnią tytułowi wujowie, bracia jej matki. Niestety, dziewczyna nie może liczyć na pomoc ze strony rodzicielki - matka po zaginięciu ojca zamknęła się w sobie, nie interesuje ją świat zewnętrzny, w tym życie jej córki. Matka Susanny jest niedostępna i obojętna wobec wszystkiego, co ją otacza. Natomiast wujowie wspierają Susannę nie tylko finansowo, ale również psychicznie, wyrażając akceptację dla jej działań, czego tak bardzo potrzebuje dziewczyna. Wujowie zaszczepiają też Susannie świadomość wartości wiedzy i nauki, która może dać kobiecie niezależność i umożliwić jej prowadzenie innego życia, niż czyni to jej matka. W ten sposób u Susanny powstają dwie przeciwstawne potrzeby: niezależności i akceptacji.
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment